Recipe Cost Calculation – Here is how a recipe’s cost is calculated: 1 (5lb) bag of flour costs $1.29 (Aldi Price), and it contains 20 cups of flour; thus, $1.29 divided by 20 = $0.06 per cup of flour; this recipe calls for 8 cups of flour, therefore 8 times $0.06 = 48 cents.1 (4lb) bag of sugar costs $1.49 (Aldi Price), and it contains 9 cups of sugar; thus, $1.49 divided by 9 equals 16.5 per cup of sugar.
This recipe calls for 1/4 cup sugar, therefore 16.5 cents divided by 4 equals.04 cents per 1/4 cup There are 383 servings per container of baking powder (1/8 teaspoon each serving), thus 383 divided by 8 is 47.875 teaspoons per container.56 divided by 47.875 is 0.0111 per teaspoon 3 tsp per tablespoon multiplied by 4 = 12 tsp = 0.133 cents 1 container There are 431 servings (1/4 tsp each serving) in container, which costs $0.50 at Aldi.
Which indicates that each container has 107.75 teaspoons. Divide,50 cents (the price of the full container) multiplied by 107.75 (the number of servings) is the price per serving.004 cents,004 x 4(tsp) Equals 1 cent.1 Container Shortening The price at Aldi is $2.69 per container with 113 servings per container.
The serving size is 1 TBS.1 cup contains 16 tablespoons. $2.69 divided by 113 servings or $0.0238 per teaspoon.0.0238 cents x 16 Tablespoons Equals 38¢ per cup. The alternate calculation is 113 servings divided by 16 tablespoons, which is 7.06 cups. $2.69 divided by 7.06 cups equals 38 cents a cup. So, let’s review everything we’ve learned thus far: 8 cups of flour costs 48 cents.4 equals 1/4 cup of sugar 4 tablespoons of salt equals 1 cent.4 TBS baking powder 13¢ 1 cup of shortening costs 38 cents.
Total Cost of 1 Copycat BisquickTM Recipe = 1.04
How much flour is in a bag?
₦32,549.00 for 1 bag.
How many cups of sugar are in a 4-pound bag?
Domino® Sugar Package Requirements (approximate) | ||
---|---|---|
1 packet | = | 1 teaspoon |
1 lb | = | 2 1/4 cups |
2 lbs | = | 4 1/2 cups |
4 lbs | = | 9 cups |